>>Přestěhováno na tayloroviny.blogspot.com, povídky na ann-taylor-story.blogspot.com, blog.cz je zoufalý<<


Duben 2012

Forenzní psychologie 8

29. dubna 2012 v 8:10 | Ann Taylor
Psychologie výslechu IV - Způsoby prolamování lživé produkce a věrohodnost

Na začátku se ještě doprobírá vliv zaznamenávání výpovědi na vypovídajícího člověka a pak se začne věnovat způsobům prolamování lži. Mezi nimi najdete výčet pozitivních i negativních technik a najdete tam hlavně spoustu technik, které bravurně používá poručík Colombo, jako třeba technika blafování nebo technika "mentálně retardovaného", pak například technika diskrepancí nebo technika zaplétání do vlastních lží a mnoho dalších.

U poznámek k věrohodnosti potom najdete rozdělení a vysvětlení obecné a specifické věrohodnosti a kritéria stability výpovědi.
Kriminalistika 8

27. dubna 2012 v 9:30 | Ann Taylor
Mechanoskopie

Že nevíte, co to je? Nevadí, v následující přednášce si to můžete přečíst.
Krom toho se také dovíte, co kriminalistika rozumí v mechanoskopii pod pojmem nástroj, jak se mechanoskopické stopy vyhledávají, zajišťují a zkoumají.
Pro více informací se můžet podívat do učebnice Kriminalistiky. Je to jen sporá přednáška se základními termíny.
Momentky ze hry 9

26. dubna 2012 v 15:39 | Ann Taylor |  Screeny The Sims 3
Po dlouhé době opět přináším několik screenů ze simíků. Jedna sada je ze spokojené rodiny, která má problémy jenom s mamčou, tátou a oběma dětmi, druhá z oslavy svatby. A jak můžete vidět, zatímco jedni se starají výhradně o pestrou škálu emocí, druzí to rozjeli opravdu v divokém kovbojském stylu.

Maminka asi bude těhotná. A nebo neumí vařit.

Sociální psychologie 6

25. dubna 2012 v 13:40 | Ann Taylor
Základní charakteristiky socializace III, deviantní socializace, postoje

Kupodivu je dnešní přednáška obsáhlejší než obvykle, protože jsme konečně dodělali zbývající charakteristiky socializace, tedy nárůst agresivity, pak deviantní socializaci, kterou si pravidelní čtenáři jistě pamatují z forenzní psychologie, a nakonec postoje coby vyjádření vztahu k někomu či něčemu.


A malá zajímavost: Na forenzní psychologii se dnes pořizovaly záběry do archivu, takže pokud někdy uvidíte reportáž ohledně naší fakluty/školy a v ní záběr na poloprázdnou posluchárnu a uprostřed druhé lavice cosi s jasně rudými vlasy nebo následně cosi s jasně rudými vlasy vycházet z PC v Sadech, ano, jsem to já. A jelikož archivní záběry se nedělají zrovna tak často a pořád se pouští ty samé, můžeme jen doufat, že příležitostí k jejich využití nebude mnoho.Forenzní psychologie 7

22. dubna 2012 v 10:59 | Ann Taylor
Psychologie výslechu III

Pokračujeme v psychologii výslechu, i když tentokrát se to výslechu týká víc, než dřív.
Jednak se dozvíte, jak správně klást dotazy, jaká jsou nebezpečí při odpovídání, čemu se musí dotazy podřizovat a jak je klást v případě retardovaných a nadprůměrně inteligentních, samozřejmě se objeví upozornění ohledně návodných a sugestibilních dotazů, pár vět k záznamům výpovědi a upozornění ohledně polygrafu, falografu a dalších přístrojů.


To modré kurzívou jsou opět perly pana docenta.Kriminalistika 7

20. dubna 2012 v 10:29 | Ann Taylor
Kriminalistická odrologie

Odorologie čili identifikace na základě lidského pachu.
Dovíte se, jak se vůbec přenos lidského pachu zajišťuje, jak se zkoumá a jak může dojít k identifikaci na základě stopy, kterou člověk svými smysly vůbec nepostřehne.
Dovzíte se, jak vstopy vznikají a co všechno ovlivňuje lidský pach, který ovšem neznamená pouze zápach úst nebo potu.
Sociální psychologie 5

18. dubna 2012 v 13:50 | Ann Taylor
Základní charakteristiky socializace II

Po dlouhé době zase jedna přednáška sociální psychologie, ale bohužel zase krátká.
Náš pan docent zkrátka uvádí desítky příkladů ze života, co řešil, ale než se dostaneme od probírané látky o trochu dál, je to na tři hodiny, takže dnes jsme stihli probrat nárůst introverze a znak aktivního a celoživotního procesu.
Forenzní psychologie 6

15. dubna 2012 v 11:27 | Ann Taylor
Psychologie výslechu II

Stejně jako minule se to týká spíš než výslechu vystupování na jednáních, u soudu, ale teď už i trochu při tom výslechu.
Dozvíte se něco dalšího o gestech, o tom, jak by to mělo vypadat, když se při jednání sedí, nebo třeba něco o podávání ruky. A také o tom, co nejvíce ruší při jednání.


To modré je jako obvykle hlášky pana docenta.Kriminalistika 6

13. dubna 2012 v 10:15 | Ann Taylor
Kriminalistická audioexpertíza

V přednášce o audioexpertíze se dovíte, co se vlastně zkoumá za stopy, jak se zkoumají, jak se zajišťují nebo co jsou zkoušky a ukázky řeči.
Samozřejmě toho není mnoho, takže zbytek informací můžete doplnit z učebnice, která je ke stažení v této rubrice.
Psychopatologie 3

11. dubna 2012 v 11:19 | Ann Taylor
Poruchy myšlení

Jelikož dnes na sociální psychologii jsme neprobírali nic krom jednozávitových amerických opic, obvyklá přednáška sociální psychologie nebude. Zkrátka nemám ani čárečku. A proto místo ní nasadím další psychopatologii.

Poruchy mylšení jsou docela obtížně zapamatovatelné, protože jich je hodně, ale nejsou složité na pochopení.
Uvádím zde kvantitativní poruchy a poté bludy.

Dozvíte se tak nejen co je např. myšlenkový trysk, zabíhavé myšlení, autistické myšlení, ale i jak se rozdělují bludy, o čem jsou lidé postiženi určitým druhem bludů přesvědčeni a co se může stát, když někdo dlouhodobě žije s bludy postiženým pacientem.
Psychopatologie 2

8. dubna 2012 v 9:49 | Ann Taylor
Poruchy vnímání a obrazotvornosti

Druhá otázka, kterou jsem zpracovávala ze svých přednášek, se týká iluzí, halucinací (pozor na rozlišení na pravé a nepravé), eidetismu, perseverace, pareidolie a smyslového klamu.
Nemusíte se děsit, i když ty názvy zní divně, není to nic perverzního nebo divného.

Ostatně co je to, jak se to projevuje a u koho je tu velmi srozumitelně vysvětleno. A kupodivu se dočtete, že ne vše, co spadá pod poruchu vnímání a obrazotvornosti je nějaká závažná věc, která se musí léčit. Už to by měl být signál k tomu, že ne vše, co psychopatologie obsahuje, je negativní a ti, co tím trpí, musí být šílenci uvězněni v ústavech.
Probíráno to bylo hlavně pro to, že někdy může člověka postihnout nějaký klam či krátkodobá porucha, která sice jeho život neovlivní, ale pro nás - právníky - by mohla být zásadní kvůli jejich svědectví, co by se kvůli tomu nemuselo zakládat na realitě.
Kriminalistika 5

6. dubna 2012 v 10:40 | Ann Taylor
Identifikace osob podle ručního písma

Pozor, opravdu to není grafologie, grafologie je psychologické odvětví.

V této přednášce se dozvíte, co se vlastně zkoumáním ručního písma zjišťuje, co ho ovlivňuje, jak se zkoumá, jak se zajišťuje sporný a srovnávací materiál, jaké jsou rozdíly mezi zkouškami a ukázkami písma a že je nesmysl dokázat určit pisatele na základě jedné krátké větičky či podpisu.
Psychopatologie 1

4. dubna 2012 v 10:19 | Ann Taylor
Poruchy pudů a instinktů

Můžu říct, že tohle je asi nejlépe zpracovaný předmět, kdy jsem si byla stoprocentně jistá i u zkoušky, protože jsem všechno uměla, všechno mě zajímalo a všechno mě bavilo.
Také přednášky jsou asi nejlepší a nejjasnější a k tomu i nejdetailnější samozřejmě s tím, že to je Psychopatologie pro právníky, nikoli pro psychology.

V první otázce se rozebírají poruchy pudů a instinktů. Jedná se o poruchy pudů k zachování individua a poruchy pudů k zachování rodu.
Dočtete se tak o bulimii, pice, sebepoškozování, sexuálních deviacích nebo o zanedbávání dětí.
Doufám, že vám to tak pomůže urovnat vaše povědomí ohledně pedofilů, sadomasochistů či sebevrahů, kolem kterých je rozšířeno mnoho nepravdivých informací.
Forenzní psychologie 5

1. dubna 2012 v 9:09 | Ann Taylor
Psychologie výslechu I

Sice nadpis zní psychologie výslechu, ale tahle přednáška je soustředěna spíš na výslechy, pohorovory, jednání, stání tak všeobecně. Zkrátka na to, jak by měl člověk vystupovat, pokud chce působit dobře a pozitivně a jak by naopak působit neměl.

Dočtete se, co všechno o vás vysílá signály, z kterých si ostatní dělají své hodnocení, co všechno za vás mluví, i když třeba mlčíte a formou hlášek se dozvíte i pár věcí o tom, co byste si neměli brát k soudu nebo třeba na pracovní pohovor.


Jelikož příští středu máme úterní rozvrh kvůli prázdninám, další přednáška forenzní psychologie se objeví až za 14 dní.