>>Přestěhováno na tayloroviny.blogspot.com, povídky na ann-taylor-story.blogspot.com, blog.cz je zoufalý<<


Říjen 2013

Soudní lékařství 5

29. října 2013 v 16:40 | Ann Taylor
Mechanické násilí

V poznámkách z této přednášky, která se odehrávala bez textové prezentace, takže jsou to opravdu poznámky, se dočtete o situaci, která je asi velmi rozšířená. O násilí způsobeném nějakým předmětem, popřípadě rukou.
Nejdřív půjde o ostrý předmět, pak o tupý předmět, poranění vnitřních orgánů, zlomeniny, tupá poranění hlavy, drtivá poranění a traumatické amputace.
Nejvíc poznámek je při tom k poranění ostrým a tupým předmětem, kam spadají řezná, bodná, sečná a obranná zranění, pohmoždění, oděrky, krevní výrony a tržně - zhmožděné rány.

K blogu

26. října 2013 v 13:14 | Ann Taylor

Ukázka pitvy

22. října 2013 v 17:13 | Ann Taylor
Jak už jsem minule říkala, tento týden v úterý žádné poznámky ze soudního lékařství nebudou, neboť se odehrává demonstrace pitvy a přednáška tak odpadá. Nebudu to proto ani označovat jako soudní lékařství 5.

Tato pitva nebyla povinná, ale já se přesto zúčastnila, a myslím, že ničemu neuškodí, když napíšu jak to probíhalo a jaké to vlastně bylo, protože část lidí se k něčemu podobnému dostane buď jednou při nějaké zvláštní studijní nebo jiné příležitosti, nebo opakovaně v rámci studia nebo povolání, ale část lidí ji nikdy neuvidí (a z toho ještě podstatná část o to ani nestojí) a to, co je v televizi v krimiseriálech, tak... ne, to jsem dneska opravdu neviděla.

Soudní lékařství 4

15. října 2013 v 16:39 | Ann Taylor
Udušení (asfyxie)

Ve čtvrté přednášce soudního lékařství jde, podle nadpisu, o udušení. Dozvíte se nejen jak dlouho to může trvat a jaká jsou stadia, ale především se podrobně seznámíte s udušením ze zevních příčin, kam patří strangulační asfyxie, znemožnění dýchacích pohybů, uzavření dýchacích otvorů a udušení v malé prostoře.
A kde že je škrcení a topení a tak? To, co každý zná? O to právě v těchto velkých skupinách jde a všechno je tam rozepsané a roztřízené.

Mimochodem kdo by chtěl vědět víc, tomu velmi doporučuji knihu Hanse Bankla - Patologie na stopě zločinců (>>recenze<<), kde se jednotlivým příčinám smrti opravdu detailně věnuje a mám pocit, že rozepisuje a kategorizuje ještě podrobněji, než s námi paní docentka.


Jen příští týden tu žádná přednáška ze soudního lékařství nebude, jelikož příští úterý probíhá demonstrace pitvy a tedy se žádná látka neprobírá. Ne, že bych se netěšila na něco nového, co souvisí s tím, co mě baví. Ale nebudou poznámky.Soudní lékařství 3

8. října 2013 v 16:18 | Ann Taylor
Náhlá smrt

Dnes rozhodně nejde o jednu z fází už prastarého pořadu Nejslabší, máte padáka, ale o skutečnou náhlou smrt osoby.

Dozvíte se, co to vlastně je, jaké jsou typy (lineární, konvergentní, divergentní, komplexní), a pak hlavně příčiny náhlé smrti u dospělé osoby, což je nejčastěji ischemická choroba srdeční, ale i další, třeba nemoc CNS nebo dýchacího systému, dále něco o syndromu náhlého úmrtí kojence (v angličtině SIDS) a o náhlé smrti mladistvých a mladých osob.

A neděste se všech těch nevyslovitelných -tis a -tus, většinou je tam v závorce alespoň trochu srozumitelně napsáno, co to je, a pokud to tam není, stejně se ten pojem učit nebudu a psala jsem to jen proto, že jsem to chtěla mít napsané všechno, ale nemusím si to pamatovat. Pokud tedy nejste latináři, doktoři či zdravotníci, prostě to přeskočte k něčemu zajímavějšímu.

Krom toho, krom spousty děsivých pojmů, jsem ale například zjistila, jak vypadá srdce při a po infarktu nebo co dělali dědovi, když mu kdysi dělali čtyřnásobný bypass. Proto se mi nejen z mého nejoblíbnějšího trestněprávního hlediska jeví tento přednáškový blok velmi zajímavý.
Soudní lékařství 2

1. října 2013 v 15:50 | Ann Taylor
Soudně lékařská thanatologie

Nevíte, co to je? Já to upřímně taky nevěděla, ale v podstatě je to nauka o smrti. A v dnešní přednášce si tak můžete přečíst co to je smrt, co je smrt klinická a biologická, jaké jsou posmrtné změny, ať už časné, pozdní nebo atypické, a přečíst si něco o nich.
Nemůžu si pomoct, ale dneska se mi fakt několikrát vybavil David Phillips s teplorměrem :).

A taky, když jsem dneska viděla ty fotky z piteven s těly, co už dávno začla hnít, bylo docela příjemné, když je vystřídala těla mumifikovaná, a já si řekla, že ty mumie jsou vlastně docela v pohodě, a že se na Imhotepa už budu dívat jinak.
A také, když jsem viděla, jak dopadne obličej mrtvého, který zemře v uzavřené místnosti sám s kočkou, nikdy nechci kočku. I když tehdy by mi to už bylo jedno. Ale stejně. A pes tohle prý skoro nikdy neudělá a radši zdechne hlady.


Jen doufám, že tam nemám překlepy, protože dneska už to bylo s prezentací s "ústním" doplněním, takže to šlo docela rychle.