Má další tvorba:
Článek o historii Železných ostrovů z Písně ledu a ohně


Legální mučící nástroj: Velikonoce

6. dubna 2015 v 11:48 | Ann Taylor |  Téma týdne
To bude o pomlázce. To bude feministický. To bude zapšklej článek pseudohumanistický sluníčkářky (nebo jaké výrazy jsou teď oblíbené), říkáte si asi. Ale já chci jen vylíčit, že někde se tradice fakt chytá pěkně za hlavu. A nohama ráchá v žumpě.
Tohle téma totiž přiletělo ve využitelný den, i když trochu s křížkem po funuse, protože článek, který postavil Velikonoce na roveň legalizace a příčiny násilí na rodině a ženách, už tu u jedné autorky byl. Dokonce byl vybrán na titulku. A přestože ho autorka smazala, nechám se jím inspirovat, neboť jako den, kdy je mučení povoleno, jsem dlouhé roky Velikonoční pondělí opravdu vnímala, i když ne tak, jako ona. (Teď je mi volnější, než o číslo větší tepláky.)


Je asi jasné, že její srovnání je mimo, a že tradice, která by v mužích vzbuzovala sadistické sklony, nutila je je projevovat a navždy z nich dělala tyrany, asi může pocházet možná tak ze středního Východu (i když... být v Rusku, přijde mi blbý říkat východ tomu, co mám blíž na západ). Ale problém je jinde. Proč asi spousta děvčat vyvádí, že se jim tradice u nás dodržované nelíbí, že jim to přijde ponižující, nespravedlivé a mučivé? I když od nich slova jako lidská práva, humanita, osobní integrita ani integrály neuslyšíte? Ono je to vlastně prosté.

Spousta lidí to bere jako příležitost k setkávání, pokecu, veselí a hodování. Údajně. Nebo si užívá i drsnější verzi. Jenže nenechte se mýlit obrázky Josefa Lady nebo nejmódnějším knižním výstřikem, ehm, výkřikem, spousta lidí to taky bere jako ubohou příležitost ožrat se, vyžebrat nějakou laskominu a zahrát si na drsňáka s přesvědčením, že jim dají (vložte vtip o vejcích).
Prostě ráno vezmou pomlázku, obchází dům od domu, co na tom, že dospělé obyvatele zbytek roku ani nezdraví a nedospělé už dávno neznají, zablekotají něco, co zní jako "Hudry, hudry, dejte vejce, vy zmalovaný!" a mají óbrsrandu z toho, že rozhoupou ten koupený/na zakázku upletený klacek za opačný konec a tím silným, pokud se jim nepřelomí nebo neohne (vložte vtip o klacku), začnou mlátit. Ne symbolicky pohladit, ale mlátit přes zadek, stehna a kolena toho, kdo se před ni připletl. No a banda kamarádů za nimi, kolikrát takových, které ani v té vesnici nikdo nezná a oni si jen přijeli "užít mimoňskej vidlákov", řičí, ať přitlačí a pořádně dotyčného zmalujou.
Tak to na spoustě míst fakt chodí. Upřímně, tu první verzi jsem nikdy nezažila.

A jak to pak vidí malá holka? Holka pod patnáct, která ještě musí poslouchat rodiče, a když jí řeknou, že těm individuím bude chodit otevírat a několikrát za dopoledne tohle podstupovat, tak to prostě udělat musí, jestli nechce mít problém, dostat pár facek, být bez oběda, sedět v pokoji a bručet zbytek dne?
Jednak jí vadí, že to opravdu bolí. A že bude uklízet chodbu, převlékat se aspoň třikrát a předstírat, jak je úžasný vtip, když na ní krom té pomlázky vybalí ještě octovou vodu, protože polívání vodou s Velikonocemi taky nějak souvisí, tak to tak uděláme, řeklo si pár kluků.
Pak jí samozřejmě vadí, že se kluci ani nijak nesnaží, prostě něco zamrmlají nebo rovnou vrazí do dveří s "Uáááá dej sem vejce a panákáááá třísk, třísk, třísk!" v nesynchronizovaném kvartetu a ona jim za to ještě musí odevzdat dobroty, co by ráda snědla sama, ale nesmí na ně sáhnout dokud "něco nezbude, až už asi nikdo nepřijde".
A nejhorší mučení ze všeho je to, že jí se ty tradice nelíbí, nechce je dodržovat, ráda by skočila po sousedním hledání vajíček, nebo jí Velikonoce vůbec nic neříkají ani z křesťanského, ani pohanského pohledu, když už našla pravou víru (jak každý ví, voodoo říznutý metodismem), ale protože ještě nemá žádné slovo, tak musí. A tak se pro ni Velikonoční pondělí stává povoleným mučením, jakým se na ní dopouští celé okolí.

A kvůli tomu, myslím, vznikl ten starý ostrý článek a kvůli tomu byl taky smazán. Když si totiž pak taková holka posteskne, že by se tahle brutalita měla zrušit, tak se na ni lidi z první verze sesypou, že zvyky jsou přece krásné, měly by se udržovat, a když se jí to nelíbí, tak ať to neslaví a nebere jim slivovičku s kamarády. Jenže ona slavit musí, ona nezažívá nějakou tradiční soudržnost, ale samoúčelnou trapárnu, a nemůže s tím nic moc dělat.

Ostatně, už teď vidím, jak si říkáte, že přeháním. Ale ne, po celou základku pro mě bylo Velikonoční pondělí jedním z nejhorších dní v roce, možná tím vůbec nejhorším, protože jsem tohle všechno nenáviděla. Každý rok jsem koukala, jak se zbytečně utrácí za misky plné čokoládových figurek a jak máma nadává, že musí barvit haldy vajec, a to jen proto, že se to rozdá. A přístup, jaký tu kluci mají, mi vážně přijde neuvěřitelně ponižující, protože když se jich zeptáte, proč to dělají, tak se zmůžou jen na to, že je to tradice, ale jaká, k čemu a kde se vzala, to už neví nikdo, když víc jim češtinářka před 10 lety neřekla. A je mi špatně už jen z toho, s jakým nadšením se především ti starší až staří seberou a doslova letí někoho zmlátit, všichni s identickým dvojverším, z něhož půlku zapomenou, na rtech. A ještě jim vidíte v ksichtě, jak si to užívají.
Naprosto proto chápu, že tento den spousta holek vnímá jako mučící, a vůbec jim to nezazlívám. Jsou určitě místa, kde se tradice dodržují tradičně, ale je taky spousta míst, kde už nikdo ani neví, proč se to dělá a dělá to jen proto, že tak může s fasádou škodolibého zmetka řvát na návsi "Nastav prdel" a dát pošušňání svému zubnímu kazu.

Je fakt tak divný, že se ne každá chce nechat mlátit rozjetými puberťáky a kamarády rodičů a přikyvovat, že jí ten macho s pupkem větším, než selská prsa, prokázal službu? Proč lidi tak strašně lpí na zvycích, které už pro ně ztratily smysl? Proč tolik věcí dělají jen proto, že jim to řekne stovky let starý kalendář?
Hej, jestli je fláknutí klackem dobré pro zdraví a mladistvý vzhled, možná vrazit takovým tu pomlázku kam slunce svítí jen Rosenbergovi pomůže s prostatou.


Článek na téma Mučení povoleno
 


Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 12:34 | Reagovat

A je chyba v té tradici nebo lidech? Resp. měla by se tedy tradice zrušit, protože někteří lidé si ji špatně vykládají? :) Proč proti takovému přehnanému a násilnému zacházení nezakročí otcové a bratři tech bitých žen?

2 angelxheart angelxheart | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 12:43 | Reagovat

Já sem svému okolí udělala jasno, mlátit vás budu já, nic vám nedam a běžte kamsi! Já sem sebevědomej člověk, kterýho mlátili rodiče celej život a nepotřebuju to tet obnovovat a ještě za to DĚKOVAT v podobě žrádla apod.
Krásně napsaný článek!

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. dubna 2015 v 12:48 | Reagovat

[1]:  Třeba proto, že "je to přece strašná bžunda a ty naděláš"? Jakmile někdo dělá všechno slepě jen proto, že to dělaj ostatní a ani se nezajímá proč, tak ho ani nezajímá, co si myslí ostatní. Proč by měl někdo zakročit, když je to bžunda a on sám rád vezme pomlázku a jede někoho se smíchem střískat?
A píšu: Proč lidi tak strašně lpí na zvycích, které už pro ně ztratily smysl? - Pro NĚ, jak říkám, pro někoho to smysl má, někdo to dodržuje tradičně, proč ne, ale když to pro něj smysl nemá, tak je to blbec a měl by se nad sebou zamyslet. Tedy jednoznačně lidi.

[2]: Já zase mám dost nízký práh bolesti, takže i když to nemysleli jako násilí a mlátili víc proto, že "je to bžunda a nijak to neublíží", tak mě to strašně bolelo.

4 Linda Linda | Web | 6. dubna 2015 v 14:12 | Reagovat

Nikdo v okolí mě nechápe - Ale já doslova NESNÁŠÍM Velikonoce. Všichni furt nadávají a vymyšlejí zákony, jak zamezit násilí na ženách a Velikonoce to jako povolují? Nenáším je :D

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. dubna 2015 v 14:21 | Reagovat

[4]: Tak já nevidím problém ve Velikonočních tradicích, protože když dospělá ženská řekne, že se toho účastnit nechce a nelíbí se jí to, tak jí nikdo praštit nemůže, ale když jsi dítě a rodiče ti řeknou, že prostě půjdeš "vyřizovat" koledníky, tak nemáš moc šancí se bránit, ať se ti to nelíbí sebevíc, přestože to ti rodiče dodržují jen proto, že se to dělá. To je to, co mi hrozně vadí.

6 Robka Robka | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 15:55 | Reagovat

Tak mě Velikonoční pondělí nechává naprosto v klidu, ale pamatuji si, jak jsem kdysi nevěděla, jak se mám tvářit, když mě kluci přišli našlehat. Ani nebyli nějak krutí, to ne, ale mě to vždycky bylo hloupé. Nastav zadek, usmívej se.:-)
No, co k tomu říct. Ony tradice nám mizí postupně, řekla bych, že takhle jak to popisuješ, to může ještě vypadat na venkově, ve městě už asi ne. Pokud někdo tento svátek využívá jako možnost si beztrestně praštit, aby to hodně bolelo, je to u mě ubožák. Jako matka bych dceru rozhodně nenutila k otevírání koledníkům, pokud by ona sama nechtěla.

7 Robka Robka | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 15:55 | Reagovat

[6]: když mně přišli...:-)

8 Kemata Kemata | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 19:06 | Reagovat

U nás to je naštěstí v pohodě, mamka si vždy hlídala, koho pustila (chodili jí někteří studenti, no), teď už to nijak ostré, tak co.
Ale taky mě to mrzí, kam se to dostalo, z té tradice se navíc uchovalo jen tohle - žádné chození s řechtačkami ve čtvrtek a v pátek, žádné polévání vodou po dvanácté...
Nicméně si cením každého, kdo to nějak obzvláštní. Sestřin spolužák místo "Hody, hody..." recitoval Polednici, letos Kdož jsú boží boží bojovníci (ale pár dnů předtím vyhrožoval intercionálou).

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. dubna 2015 v 19:16 | Reagovat

[8]: To má aspoň nějakou "kulturní hodnotu" :D Ale já si pamatuju, že když chodili koledovat ještě moji vrstevníci, tak s nimi chodili i holky, tahaly jim košíky a prostě tu celou zoufalost té scény charakterizovala babička větou, která se mi navždy vryla do paměti: "Už zase jdou, žebráci, teď už jsou to jenom žebráci."

10 terezka66 terezka66 | Web | 7. dubna 2015 v 23:27 | Reagovat

Já to cítím stejně jako ve tvém článku, Velikonoce nemám ráda už od mala, protože pro mě to byl den trapností kdy mi kamarádi přijdou nařezat, někdy jsem předstírala že spím a mamka se nebála je pustit za mnou až do postele... Ovšem na strejdu s brantranci, kteří nás seřezali tak, že jsme měli nejeden pruh, to byl fakt masakr. Velikonoční tradice asi nikdy nepochopím...

11 Alice Alice | 8. dubna 2015 v 21:06 | Reagovat

[10]: *chodily :-P

Tak to s tvojí babičkou můžu jen a jen souhlasit...

12 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. dubna 2015 v 22:03 | Reagovat

[11]: Pravda, pravda, nevím, kam jsem koukala - ovšem reakce na blbý komentář :D
A ještě horší byly ty návštěvy malých, sotva čtyřletých dětí, které ani nevěděly, co to vlastně dělají, a táhli je za sebou jejich rodiče, děsně natěšení kde koho zmalujou a kde jim co dají.

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 10. dubna 2015 v 18:34 | Reagovat

Trochu mi na Velikonočním pondělí irituje ten fakt, že pro křesťana končí nejdůležitější svátek v roce (Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční..) a den na to se vezmou jakýsi klacky a jdou se mlátit ženy a dívky navíc, když už většina kluků a mužských netuší proč to vlastně dělají.
Já jsem právě ten případ, který si zatím nemůže vybrat, že koledníkům neotevře. Posledních pár let je to ještě horší protože mladší sourozenec začal chodit do školy a kvůli své velice otevřené povaze si našel spousty kamarádů, kteří vědí, že má starší sestru. Navíc, oni chlapci ty básničky opravdu neumí, mlátí místo do zadku, do nohou kam to bolí pro jejich hůlkovitost víc a člověk musí být ještě vstřícný a něco jim za to nabízet. Dopoledne se nedá ani nic dělat, jsem vždycky otrávená, čekám, kterej kretén zase dorazí. Většinou se v onen čas připravuji do školy. I tak je to ale zabitá část dne. Nejvíc mě ale dostává, když matka houkne při zvonění zvonku:"Jdi otevřít a vyřiď si to sama," taková věta nadchne, takže to nakonec vypadá jako bych to od těch všech vyžadovala já, že mě můžou mlátit a brát mi můj čas.
Ne, tohle se mi nelíbí, navíc, když musím otevřít deseti malým capartům natěšeným, že můžou zmlátit o deset let starší holku a nemůžu říct, že nechci protože "je tam nenechám chudinky malé přece stát".
Nevím, proč se na tom lpí. Chci sbírat vajíčka velikonočního zajíčka -_-"

14 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 10. dubna 2015 v 19:36 | Reagovat

[13]: Jednou jedinkrát jsme to sbírání podnikli - u příbuzných na obrovské zahradě, sestřenicím, bratrancům a bráchovi bylo mezi pěti a deseti, lítal mezi námi zlatý retrívr, všichni jsme si to užili a byli veselí. Ale klasické velikonoční pondělí jsem si prostě neužila nikdy a taky nechápu, proč se na tom lpí.

15 Alice Alice | 11. dubna 2015 v 17:24 | Reagovat

[12]: Jo, teď na to taky koukám. :D

Tak u nás můj šestiletý bratranec mlátil i zvířata - a jeho i mým rodičům to ještě přišlo jako strašná sranda.

16 Scrat Scrat | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 19:56 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Pro mě mají Velikonoce křesťanský význam, ale Velikonoční Pondělí nesnáším. Jako, není to úplně mučení, ale určitě je to otrava a ženu to staví do takové podřadné pozice (ano, jsem feministka) a když ti kluci ani pořádně neví, kvůli čemu a proč se ty tradice provozují, tak je to celkem k ničemu. Ať si slaví kdo co chce, ale já na to mám svůj názor. Hezký článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama