Má další tvorba:
Článek o historii Železných ostrovů z Písně ledu a ohně


Toddlers and Tiaras, aneb Výchova dívek v USA

13. července 2015 v 16:59 | Ann Taylor |  Přemýšlím o světě
Ne, nevidíte špatně, použila jsem nadpis v angličtině, ale ne proto, že bych chtěla být moderní, ale proto, že jsem se nakonec rozhodla napsat o zhůvěřilosti, na níž jsem narazila už kdysi, opětovně do ní vrazila nedávno v jiném článku a zarazila se do ní před pár dny, když jsem slédla tři díly.
Jde o soutěž "krásy", kterou přenáší televize formou reality show, kdy vybere tři soutěžící a věnuje jeden díl jejich přípravám, vystoupení a hodnocení. Alespoň takhle se mi to po shlédnutí jeví. Jenže krásy jsem musela dát do uvozovek proto, jak už název napovídá, že nejde o dlouhonohé ženy s obdivuhodnýma (spodníma) očima a opálenou kůži téměř nezakrytou plavkami, ale o předvádění se malých holčiček od nula do deseti let.


Pro začátek a pro zamezení všem možným výtkám se asi sluší podotknout jedno - skoro každá jako malá chtěla být princezna, skoro každá milovala, když se mohla obléct do obrovských volánů, nechat si natočit těch pár chlupů na hlavě, vzít do ruky vějíř nebo kouzelnou hůlku a hrát si na Růženku nebo vílu. A spousta malých děvčat i chodila na karneval jako princezny/dvorní dámy/missky/nevěsty/cokoli, co vyžadovalo obří šaty, korunku a závoj a maminky je nadšeně navlékaly do podomácku vyrobených kostýmů, ty šťastnější do profikostýmů sehnaných po příbuzných, půjčovnách nebo v době internetu e-shopech, na rty jim namatlaly jahodový lesk, obětovaly trochu svých modrých a fialových stínů, hlavně, aby bylo vidět, že tam nějakou barvu má, a ty, co to braly vyloženě jako maškaru, doplnily celý outfit marfušovskými tvářemi, ty, co to braly seriózněji, dvakrát ťukly na líčka svých dcer štětcem, a mohlo se jít předvádět, tancovat a soutěžit.

Tohle je ale úplně jinde. V koncích. Patrně s rozumem.
Děvčata v těchto soutěžích totiž nejsou princezny nebo dvorní dámy, ale umělé panny, mnohdy si nezadající s těmi nafukovacími. Ano, pro první kolo většinou mají přichystané nějaké šatičky plné kanýrů a s širokou sukní, takové, co nikoho neurazí a můžou vypadat i hezky a roztomile, ale tím to asi tak končí. Protože musíte připočíst ještě důsledný make-up, prakticky nahození úplně nové tváře, umělé řasy, příčesky, tuny laku, umělé zuby, občas i nehty, čočky a viděla jsem i molitanové poprsí a zadek.

Dokážete si asi představit, co taková pravidelná proměna s dítětem udělá. A taky, že dělala. Při nalepování řas čtyřletá holčička brečela, jen co zjitsila, že se k tomu chystá, protože to pálilo. Ale maminku a maskérku neobměkčilo ani její ječení a prosby ať to sundají, musela je mít, bylo to přece to něco, co dodá šmrnc. Další, desetiletá dívenka, měla potíže s křivýma zubama, tak jí matka objednala umělé nasazovací. Jenže jí špatně držely a překážely v puse, tak se opatrně zeptala, zda by nešel výstup bez nich. Nešel! A ani podotknutí, že si myslí, že je na kontaktní čočky ještě mladá a měla vážně problémy s jejich nasazováním, nikam nedošel, potřebovala přece ke svým zrzavým vlasům zářivě zelené oči! Komu záleží na tom, jestli pak vůbec vidí! Krása je důležitější! A v neposlední řadě třeba tříletý capart, jenž se mohl vzteky pominout, když mu tahali vlasy kartáčem a připínali ohromný příčesek, co ho tahal ještě víc, ale musel to prostě přežít, protože bez něj by se nemohl na molu ani ukázat!

Jak moc tohle zničí jejich pleť, co je obvykle až do puberty čistá a hladká, jak to jejich vlasy nepodpoří, jak budou vypadat řasy po letech lepení umělých a jak moc se budou stydět za vlastní zuby, když si musely nasazovat jiné, aby se mohly vůbec usmát, o tom snad ani nemusím mluvit. To je šokující samo o sobě. Zvlášť, když nejde jen o těsně předpubertální slečny, u kterých bych to ještě jakž takž se skřípáním mých taky ne rovných zubů zkousla, ale o kategorii 0-3 roky. Když k tomu ale přidám jejich oblečení, už padám do mdlob.

Jak jsem psala, při prvním ukázání se porotcům na sobě děvčata měla normální dětské šaty s bohatou sukní, krátké, ano, ale nic, co by mě pohoršovalo. Možná jen mimo můj vkus. Pak ale přišly kostýmy showgirl, plavky, sexy tanečnice, výstřihy, průstřihy, mini, topy zvíce kapesníku přes hrudníček, zkráceně kurví kroje, a normálnímu člověku se musí chtít praštit do obrazovky. Zvlášť se mi chtělo, když tříletou oblékli jako Dolly Parton, vycpali jí horní i dolní partie a jedna z dalších soutěžících se jí pak ptala, proč má tohleto (píchla jí do falešného ňadra) a ona nedokázala odpovědět, takže bylo jasné, že ani sama nechápala. Tohle není krása! Přišlo by vám krásné převléct dceru na karneval za prostitutku? Ony už nevypadají jako děti nebo batolata, jak je v názvu, ale jako parodie na vyžilé dámy středního věku. Opravdu, v jejich obličejích jsem viděla fasádu čtyřicítky, jež se pomocí plastik snaží vypadat na třicet, nebo, v tom lepším případě, zmalované patnáctky. Jenže když je jim pět, rozhodně nejde o chvályhodný výsledek!

A nejen, že tak vypadají, ale i se tak chovají. Tedy žádné zpívání, tancování, recitování, hraní na nástroj. Kdepak. Jde o čistočisté předvádění vlastního těla. To zazní jejich jméno, ony vplují na pódium a pak se tam asi minutu do rytmu popu kroutí, mrskají zadkem, posílají pusinky, hážou očkama a rukama a ty šikovnější i nohama. Mnohdy to odpovídá zrhuba vystoupení v nočním klubu. Akorát obsluha nahoře bez a tyče tam chybí. Navíc, když si představíte, že to dělá plíně sotva odrostlé děcko s ještě batolecím vypouklým bříškem vystrčeným ze tří pruhů blyštivého ohozu a faldy na nahých stehnech, co je na tom proboha roztomilého nebo krásného?! Tyhle pohyby nejsou pro děti, ne proto, že by byly fyzicky náročné a přijde mi ujeté drilovat v nich předškolní mládež, ale proto, že jsou v první a jediné řadě určené jako flirt a svádění. A to kolikrát ani není dílo nadšené maminky, ale profesionální trenérky a choreografky, protože která z účastnic nemá vlastní choreografku a maskérku, ta to může rovnou zabalit. Twerkovat ve třech letech vás jeptišky nenaučí. A twerkovat musíš, protože pukrle je demodé.

A pak se sejde tohle všechno a porotci začnou hodnotit, která z děvčat předvedla lepší děvku a zaslouží si tak první místo ve své kategorii, titul nejroztomilejší, nejfotogeničtější a nej nej nej a především titul Supreme a Ultimate Supreme a zamluvené místo ve stripklubu. Vybírají přitom podle, alespoň dle jejich slov, "vzhledu, osobnosti a vystupování". Sice by mě zajímalo, jak z toho, že na vás někdo tři minuty špulí střídavě rty a neexistující zadek, zhodnotíte osobnost, ale dejme tomu. Vyberou prostě tu, jejíž matka nejvíc ječela nadšením, dají jí šerpu, korunu, medaili, nějaké hračky a deset tisíc, a pošlou ji domů. A nadšené dítko hned zapomene na všechna příkoří z přípravy a vrhne se do další soutěže. Nebo spíš je tam vrženo maminkou, co má z dceřiných výher jednu z mála příležitostí k orgasmu. (Kupodivu ty ale vypadaly celkem normálně a pěkně, to právě ředitelky a porotkyně byly většinou nemožné bečky.)

Co do budoucnosti si ale soutěžící krom peněz (které jsou na tom asi to nejmenší, jedna z matek, bývalá účastnice řekla, že jí výhry zaplatily vysokou) odnese? Patrně vědomí, že bude roztomilá, když se obleče jako děvka a zmaluje k nepoznání, a když co může, nahradí na svém těle umělinou. A že když to neudělá, ani by neměla vystupovat před lidmi. Odnesou si, že podstupovat nepříjemné připevňování všeho možného k obličeji sice bolí, ale je to nezbytně nutné. A že vztekat se a rozkazovat je správné, protože se aspoň ukazuje, že jsou osobnosti ("Mou prací je tyhle lidi vyhodit!" pravil tříletý andílek. "ZAVAŽ MI TO, DĚLEJ!" koplo čtyřleté zlatíčko svého otce do kotníku.). To totiž všechny matky prohlašovaly bez výjimky a na chování, na které bych alespoň já odpověděla fackou, ony odpovídaly... vlastně neodpovídaly. Ale zdravý psychický vývoj ignorovaly, když jim období vzdoru patrně vůbec nic neříkalo a skutečnou osobnost prakticky potlačovaly a nahrazovaly vlastními sny a touhami. Já bych mnohé z toho, co ukázali, klidně označila za týrání. To lepení řas, co znělo jako z hororu, nejmíň. Přece nejde o očkování proti tetanu, aby to byla bolest, co se musí odžít.

Takže na závěr, pokud chcete mít ze svých dcer miss a princezny, mějte. Pořiďte jim hezké šaty, cvičte s nimi a účastněte se soutěží, co ukáží jejich talent a roztomilost. Účastněte se maškarních přehlídek. Je to zábava. Je to možnost vyřádit se. Ale nechte je také být dětmi a nedělejte z nich kurvy, které utekly Vasilovi, co je za trest trefil zmenšujícím paprskem. Protože ve skutečnosti Vasilovi neutekly. Ten pasák jste vy.

Výborné video s ukázkami, u nichž si sami můžete udělat názor, jak moc v nepořádku to je, i když slečně, která to rozebírá, nerozumíte. Ty matky bych poslala na invazivní kosmetiku prováděnou mým bratrem instalatérem.
 


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. července 2015 v 19:06 | Reagovat

Moc pěkný, ale dost šokující článek. Bláznů není nikdy dost, natož v Americe.

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 19. července 2015 v 23:32 | Reagovat

Na ten pořad jsem párkrát narazila a působilo to na mě jako ty nejhorší noční můry, které občas mívám O_O
Před lety se odehrál případ, kdy jednu takovouhle "missku" zneužil a zabil pedofil díky tomu, že si ji vyhledal podle těchto soutěží. Super -_-
Tohle mi přijde jako zločin na dětech. Je to svým způsobem horší než dětská prostituce či obchod s bílým masem, protože tohle se tváří na rozdíl od těch dvou kriminálních kratochvílí zcela nevinně pod záštitou, že je to legální. Je to pokřivený. "Sláva anglosaským poměrům" tohle v Evropě nechci -_-

3 Yeanni Yeanni | Web | 20. července 2015 v 0:50 | Reagovat

Ja to neznášam, podľa mňa tie deti absolútne oberajú o detstvo, vedú ich negatívnym myšlienkam a nenávisti voči ostatným od detstva. Aj tak si liečia komplexy len ich matky.

4 Angel Angel | E-mail | Web | 20. července 2015 v 0:56 | Reagovat

Tak z tohoto se mi chce zvracet už hodně dlouho. Měla jsem tu čest už několikrát vidět takovou...soutěž. A člověk má vážně sto chutí jejich matky a organizátory soutěží, kteří jim toto umožňují, pořádně profackovat. Děti jsou prostě děti a měli by tak zůstat a ne že si rodiče budou plnit sny prostřednictvím jejich života, zvlášť v tak nízkém věku (!). Upřímně taky nechápu, jak to může být legální, když negativní dopad na psychiku i tělo těch nebohých holčiček je evidentní. Ale na druhou stranu takových věcí existuje víc, takže bych se tomu ani divit neměla. Každopádně je to hodně smutné a můžeme jen doufat, že většina matek bude používat svůj mozek, a že se to v budoucnosti úplně zakáže. Pravda je, že jsem obecně proti soutěžím krásy, ale tohle je ze všech nejhorší, protože ty děti nemají nejmenší šanci se bránit.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. července 2015 v 9:03 | Reagovat

[2]: Hmm, dětská prostituce... a vlastně bych to tak nazvala. Je nesporné, že ty holčičky tam nutí předvádět "sexy erotické pohyby", protože to, co tam dělají, JSOU sexy erotické pohyby. A vysílají to na celostátní televizi, je to ještě bez problémů přístupné na youtube a dalších stránkách, vydělávají na tom... jo, označení obchod s bílým NEZLETILÝM masem beru. Já nemám nic proti skutečné dobrovolné prostituci nebo proti dobrovolným striptérkám, ale tyhle holky tam nevrtí zadkem zrovna dobrovolně s rozvahou o tom, co to vlastně dělají.

[4]: Žádnou Miss jsem už dlouho neviděla, ale myslím, že v těch aspoň bývaly disciplíny jako odpovídat na nějaké otázky o světě, tancovat, zpívat nebo předvést krom těla i nějaký svůj talent. Tady to nedělají vůbec, tady čistě jenom nastavujou tříleté tělo.

6 Magna Magna | Web | 20. července 2015 v 10:00 | Reagovat

Tuhle soutěž jsem viděla asi jenom jednou, narazila jsem na ni v televizi náhodou. Je to fakt trapný, nechápu ty mámy jak do toho můžou přihlásit své dcery.

7 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 22. července 2015 v 20:56 | Reagovat

Jo, párkrát jsem se na to dívala. Vlastně se na to dívám docela ráda, protože ten pořad by si zasloužil rozsáhlou psychologickou studii. Matky jsou tam dvojího typu, buď ty pěkné, upravené, co si říkají, že se dcera vyvedla po nich a určitě by měla být doceněna, nebo nevzhledné hrošice, které si na dětech léčí komplexy. Nejvíc mě na tom ale stejně fascinuje to chování dětí, které jejich matky podporují. Zasloužily by na převýchovu, matka i dcerka.

8 Em Age Em Age | Web | 23. července 2015 v 0:00 | Reagovat

Jo, je to katastrofa. Nemám ani žaludek a ani nervy se na takovýhle pořad dívat. Musela bych rozkopat televizní obrazovku.

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 23. července 2015 v 7:58 | Reagovat

[8]: Já včera viděla ještě kousek s naprosto brutálně rozmazlenou holkou, která si tam ze všech dělala sluhy a otroky, a její matka, matróna s oranžovým drnem na hlavě, která se sama očividně ani moc upravit neumí, pořád jenom říkala s úsměvem: "No, to je součást její osobnosti." Ne, to není součást její osobnosti, to je pak chuť rozkopat ne obrazovku, ale ty dvě! A přitom kdyby nevyrůstala v přesvědčování, že je dokonalou královnou krásy, tak by to mohla být normální, hezká holka.

10 userka userka | E-mail | Web | 24. července 2015 v 21:43 | Reagovat

Tvůj článek je drsnej, neuvěřitelnej a nechutnej, ale to video, co následuje, to úplně dodělá :D Ty rodiny těch holčiček jsou úplně vymletý!

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 25. července 2015 v 8:25 | Reagovat

[10]: Jo, naprosto. A nechápu jejich otce, to musí bejt nějakej... "ano, miláčku, ne, miláčku, děkuji za facku, miláčku, příště ti ty boty olížu líp", když si neumí pitomou manželku srovnat :D Ale ony"pageant moms" jsou už fenomén.

12 María María | Web | 27. července 2015 v 12:56 | Reagovat

Skvěle napsaný článek, se kterým nelze nesouhlasit. Nechápu, jak to může být legální, navíc v USA, kde člověk nemůže nikoho nijak nazvat, aby ho hned nežalovali a nerozmazávali v novinách. Inu, země extrémů.

[5]: Přesně. Přijde mi sice, že i v normálních Miss se slečny předvádějí jako chovné klisny (promenáda v plavkách), ale to jsou alespoň dospělé svéprávné ženy, které tam šly dobrovolně.

Mimochodem, znáš film Little Miss Sunshine? Vřele doporučuju.

13 María María | Web | 30. července 2015 v 12:24 | Reagovat

Podívala jsem se na to video, přečetla jsem si komentáře na YouTube a moje víra v rozum a lidskost zase o něco klesla. Většina lidí sice s videem souhlasí, ale nejednomu komentujícímu je úplně jedno, co se tam děje s dětmi, zato může vyletět z kůže, když holčička táhne psa na vodítku:

"The most disturbing part of this video is your little sister dragging that dog in the beginning. Poor dog!! :-( animal abuse"

"That poor dog o_o"

"I feel bad for the dog. The dog gets pulled by a weird toddler"

"praise the God she isn't going to be a zookeeper I will feel bad for the animals "

"I hope that dog bites her in the face , pulling the dog like that. "

Kéž by ti všichni byli jen trollové.

14 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 6. srpna 2015 v 20:31 | Reagovat

Znám z českého TLC kde jsem na to narazil a pár dílů viděl.. A je to opravdu katastrofální. Horší je, že některé holky jsou prostě do toho světa násilně zatažené a hůř samotné tomu propadnou. Viděl jsem díly, kde se ty rozmazlené holky vztekaly, když jim rodiče řekli, že by to dneska mohly odpískat. A v tomto oni pak vyrostou, a protože ty soutěže se konají ve všech věkových kategoriích už u toho zůstanou napořád. Nic se nenaučí a jediné na čem jim záleží je vzhled a soutěžení o trofeje. Ale nejvíc bych tam fackoval ty mámy, co některé ty holky do toho i násilím nutí, mají hnusné poznámky a rýpají do nich. A nejhorší jsou ty mámy, co pak jsou na své dcery naštvané, nebo dávají najevo zklamání.. pak se nemohu divit, že právě dospělou verzi této show vyhrála ženská, co měla X plastik.. prostě katastrofa.

15 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. srpna 2015 v 21:01 | Reagovat

[14]: Jo, to chování matek k dcerám, když není všechno podle jejich představ, to taky nedávám. Říct čtyřleté holčičce, co se zoufale snaží a pak přijde za matkou a pořád se jí ptá, jestli byla dobrá, že "Ne, bylo to špatný, už jsi prohrála, nemají tě rádi"... co za matku tohle řekne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama