Má další tvorba:
Článek o historii Železných ostrovů z Písně ledu a ohně


Technologie jsou zlo!

23. října 2016 v 21:20 | Ann Taylor |  Přemýšlím o světě
A pokrok ještě větší!

Kolik lidí už bohužel tohle křičí i tady na blogu? Já ne. Už jsem na toto téma a v tomto duchu dokonce jednou (dvakrát) psala. Zde. A zde. Ale to první hlavně je dlouhý článek, a já vím, že ho nikdo z těch lenochů schovávajících se mezi vámi nečetl. Navíc obsahuje běžné, suché argumenty, kterým všem plačkám nad dobou oči nevytřu. K tomu bych totiž zjevně potřebovala pořádně savej kapesník. Takže se to asi nestane ani tímhle, zvlášť, když neumím psát krátce, ale přesto píšu, protože ostříhat už jsem se konečně byla, a tak nemám, co lepšího na práci.


Na diskuzi na iDnes se totiž odehrál zázrak. Objevil se tam rozumný komentář v záplavě všech pohrdavě bečících normálních, spořádaných nevoveček, jak oni smártfouny pohrdají, jak za jejich dob to nebylo a jak jsou strašně moc lepší, když se na to neumí ani podívat. A tento komentář mě inspiroval k dalšímu článku, protože jeho logika mi přijde tak pevná, že ji nemůže prostřelit ani totálně nerasistickej policajt z Texasu úplně mírově varující černocha nakupujícího po zavíračce. Nojo, černej humor je zkrátka jako policie. Nechytí každýho.

Obrovská hromada lidí se stále poplácává po zádech, že oni nejsou žádní hlupáci, jež musí skočit po hlavě do všeho, jak se nenechávají oblbnout společnostmi prodávajícími elektroniku a absolutně nechamtivě uctívají své deset let staré mobily bez operačního systému a jak jim stačí počítač, který sotva běží, protože novinky jsou ztrátou času pro úplně nemožné puberťáky nezvládající nic, než každou minutu zveřejňovat nové selfie z koupelen po celém světě. A vždy nezapomenou dodat, že chytré mobily a modernější a modernější počítačce jsou zlo a zhouba civilizace. Dovolte mi však jeden příklad.

Představte si aktuální mobil. Kdo to nezvládne, představí si mobil přilepený izolepou k foťáku a spláclý válečkem. Jeho majitel na něm neustále visí, ignoruje svět, pořád se fotí, sdílí hovadiny a jít bez něj na záchod je pro něj nepředstavitelné. Radši se tryskem vrátit, než usednout na prkýnko s prázdnýma rukama. Společnost přirozeně hned prohlásí, jak zářný příklad je to ďábelskosti chytrých telefonů. Zvlášť, když působí chytřeji než onen majitel.

Teď si však představte, že ho tento člověk prodá. Nemá peníze nebo chce nový, to je vedlejší. A koupí si ho někdo, kdo všechny jeho ptákoviny odinstaluje, používá jen některé funkce, jsou dny, kdy se na něj ani nepodívá a klidně bez něj odjede i na výlet. Pořád byste řekli, že je ten mobil zlý? Jestli ano, proč do svých sítí lapil jen prvního a druhý mu odolal? Vážně to bylo přístrojem nebo neschopností prvního nepropadnout zábavě a ukočírovat sám sebe? Jeho neschopností zvládnout své chutě a upřednostnit to, co má, i když ho to zrovna nebaví? Máte pocit, že viníkem je přístroj, a kdyby neexistoval, vysedával by první po knihovnách, jezdil na poznávací zájezdy a v osobním volnu organizoval sbírky na nemocné děti? Že by nepropadl ničemu jinému stejně snadno? Nevisel by na televizi/alkoholu/vysedávání v hospodě/flákání se stejně postiženými kamarády po parcích/čemkoli jiném, co ho zabaví a dodá mu pocit uspokojení, byť zoufalého? A máte snad dojem, že by cokoli z výše uvedeného měla být lepší alternativa? Jen proto, že to provozovali výrostci vašeho mládí?

Také mi přijde poměrně nesmyslné doslova se vytahovat tím, že dávám přednost starému a současné technice ani nerozumím. Jistě, přednost můžete dávat čemukoli, mladému, starému, chlupatému, mrtvému... dokud neporušíte zákon, dělejte si, co chce. Ale chvástat se, jak nejste schopni se na nový mobil s androidem prakticky ani podívat a je to pro vás Uršulina magická krabička, jež vás připraví o hlas a pak o rozum? Chvástat se tím, že nestačte na pokrok, a volat po jeho zesměšňování a omezování?

A co je nejsmutnější, nedělají to jen ti nejstarší. Jak doba rychle postupuje, zužuje se i období nazývané jednou generací. A už i ta přímo předchozí generace, starší třeba jen o pět let, někdy strčí do kapsy nejzarytějšího důchodce. Už i oni někdy chtějí zakázat ďábelské mobily. Chtějí, aby se děti bavily postaru. Aby si kecly k televizi, jako si k ní kecali a dosud kecají oni. Aby chodily za garáže a vymetaly hospody. Zkrátka, aby se bavily tím, čemu ještě rozumí i člověk, jenž se odmítl seznámit s novinkami jinak než "to je ďáblův vocas, já jsem ten dobrý, co si s ním hrát nebude, ale tobě ho s radostí otřu o xicht." Tedy do chvíle, než se tak děti bavit začnou a jim to zase nebude po chuti. Špatnou zábavu budou totiž mnozí vyhledávat vždycky.

Já dnes už taky nedržím krok s mnoha vynálezy. Chytré brýle se mi zdají jako pitomost a nemám v úmyslu si teď ani v dohledné budoucnosti pořizovat jakýkoli kousek "chytré domácnosti". Z prostého důvodu - nemám zájem ten krok držet. Nepotřebuju to a osobně mi vadí propojování všeho, protože v tom cítím určitou hrozbu pro soukromí. Navíc jsem zjistila, že čím méně bezdrátových přístrojů kolem, tím lépe se mi spí. Ale nenadávám, že to někdo vymýšlí a produkuje, a ani na ty, kdo to kupují a chtějí používat. Nenadávám na ty, kteří se odvážili tomu rozumět a ponořit se do toho, když já to neudělala. To je totiž fakt hloupý.

Ať se vám to líbí nebo ne, doba jde kupředu. Vždycky šla, a i když v některých obdobích pomaleji, vždycky se objevilo něco, do čeho nová generace snadno vklouzla a stará se s tím musela "násilně" seznamovat. A stejně jako mnoho těch před vámi, vy se s tím seznamovat vlastně nemusíte, když nechcete. Ale pak laskavě držte pec a nepouštějte z ní moudra, že když něco nepotřebujete vy, protože za vašich mladých let to nebylo, nepotřebuje to ani zbytek světa. On zbytek světa zase jaksi nepotřebuje drtivou většinu z nás. Včetně vás.

"Podívej se na toho idiota, jak o sebe pořád tříska kameny. Když jsme byli mladý, nikdo žádnej blbej oheň nepotřeboval a taky jsme to přežili. To já nikdy v ruce ty pitomý oblázky neměl a jsem hrdej na to, že nevim, k čemu by mi byly! Kdyby radši vzal kyj a praštil si konečně nějakou ženskou, nerd."
 


Komentáře

1 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 24. října 2016 v 10:41 | Reagovat

Jooo, sněhové vločky. Nikdy se chytrého telefonu nedotkly, počítač mají jen na intelektuální blogování, televizi nemají a nedejbože aby si zahrály nějakou hru. Takoví lidé se najdou v každém oboru pokroku. Je mi srdečně jedno, jestli používají chytrý telefon nebo ne, jestli mají nejnovější počítač nebo starou kysnu. Ale nemusí mu nutně cpát, že oni jsou ty výjimeční a já jsem jen tupá ovce. Protože já na svýho mazlíka s 13mpx foťákem a čtečkou otisků prstů nenechám dopustit :D stejně tak jako na svůj elegantní krásnej ňuňu počítač, s pohodlnou měkkou klávesnicí a suprovou grafikou na nejnovější hry :D mám prostě ke své technice citovej vztah a jsem pro každej nejnovější pokrok :D
říkám pořád, že nejnovější technika je sluha k nezaplacení, ale špatnej pán a je jenom na nás, jestli jí necháme stát se pánem.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. října 2016 v 16:20 | Reagovat

[1]: A nejvtipnější je, že v tom intelektuálním blogování a bažení po zážitcích a vědomostech otevřeně přiznávají, že zarputile odmítají moderní vědomosti o technice a "s radostí zůstanou hloupí" :D

3 Eliss Eliss | Web | 25. října 2016 v 12:14 | Reagovat

Přesně tak, je to jen o lidech kteří jsou hrozně ovlivnitelní. Mám spolužačku, kterou jsem snad bez telefonu v ruce ještě neviděla. To já si budu radši celý den číst, než abych do toho pořád koukala. Holt každý na to není.

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 25. října 2016 v 13:13 | Reagovat

[3]: Především... ať do toho lidi koukaj, když chtějí. Nevidím zase důvod, proč velebit jedno nad druhým jen z principu, pokud nedodáš, co na mobilu dělá. Můžou to být stejně "inteligentní" věci jako čtení včetně samotného čtení a i kdyby ne, pokud je to její koníček... aspoň má nějaký a nezírá do zdi nebo nemele pěstma do lidí. Pro některé je psaní na Facebook jejich inteligenční vrchol, jako v době bez mobilů bylo krmení hus.

5 Cecílie Cecílie | Web | 25. října 2016 v 14:36 | Reagovat

Pěkný článek, trochu jiný pohled na věc. Souhlasím, že zakládat své image na neschopnosti používat moderní technologie je v dnešní době asi trochu mimo. Každý extrém je špatný.

6 Hëllena Hëllena | E-mail | Web | 26. října 2016 v 14:22 | Reagovat

Černý ocase Martenův.. Jo, o tom jsem taky nedávno psala, o těch sotva odrostlých důchodcích, co už taky nevidí dál než na špičku vlastního nosu.. K tomu poslednímu odstavci, ono jasně, že když jsme se bez něčeho obešli my, obešli by se bez toho i mladší. Ale proč by měli? Tyhlety nepřející zapšklouny tak mám ráda, když něco zamlada neměli oni, tak to nesmí mít ani nikdo jiný, jinak je rozmazlený parchant a ďáblovo dítě.. Ale tak dřív se taky lidi obešli co já vím bez antikoncepce, bez ústředního topení, bez televize, ba i bez aut nebo elektřiny..

7 Melanie Melanie | Web | 27. října 2016 v 21:18 | Reagovat

V tomhle mě strašně baví matka. Furt si na mě stěžuje, jak jsem zalezlá u počítače, nejdu ani chvilku ven (když tedy zrovna nejdu na procházku se psem), že nemám jiné zájmy apod. Jasně, hraju na počítači i hry, jsem na facebooku, ale jinak? Na počítači píšu, bloguju, čtu e-knihy, věnuju se Postcrossingu a tak 90 % mých věcí do školy je v elektronické podobě, takže se k tomu jinak než přes počítač nedostanu. Nemluvě o úkolech. Ale jasně, mami, dělám tam jenom blbosti, jistěěě.
Obzvlášť úsměvné je tohle slyšet od někoho, kdo přijde z práce, sedne rovnou k počítači, zapne Big Farm, zapne Facebook a takhle to je až do osmi večer, kdy se přestěhuje k televizi.

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 28. října 2016 v 8:12 | Reagovat

[7]: Jo, to jsem si jednou vyslechla, když jsem byla na střední, dostala první pořádný počítač s připojením a objevovala taje internetu - a začala s blogováním. Že prej nebudu mít žádný zážitky a "na co budu vzpomínat, když nechodím s lidma ven". Musela jsem si říct, že fakt nestojím o vzpomínky, jaké od příbuzných poslouchám na oslavách - o vzpomínky, jak se v prvních pětadvaceti letech života ke s kým ožrali, poblili a usnuli. To fakt je kvalitativně lepší blogovat. Navíc taky mnoho lidí nedokáže pochopit, když někoho společnost ubíjí. Třeba teď jsem byla tři dny na školení s další asi stovkou lidí z oboru a to bylo od rána do čtyř. A pak už jsem prostě neměla na to jít s nima někam ven. Musela jsem zalézt do pokoje a mít pár hodin klidu a samoty. Fakt jsem docela introvert a tohleto mě vysává, naopak mě nabíjí být sama, a když nechci chodit na osamělé výlety, tak jsou aktivity s knížkou či počítačem asi ideální. To jsou totiž aspoŇ AKTIVity, ne pasivity u televize.

9 Silwiniel Silwiniel | Web | 28. října 2016 v 18:18 | Reagovat

Skvěle napsaný článek! Líbí se mi tvůj styl :) Já jsme někdy horší, než ten zarytý důchodce, smartfoun nemám a nechci ho, ale nikdy by mě nenapadlo někomu nadávat za to, že ho má nebo ten telefon vydávat za ďáblův vynález :D Mně osobně je nepříjmený a necítím nutnost ho používat, ale kdyby to bylo potřeba, naučím se s tím. Máš naprostou pravdu, že vina není na přístroji, ale na člověku, jakým způsobem ho používá.

10 Devil Lunneamora┼ Devil Lunneamora┼ | Web | 5. listopadu 2016 v 21:37 | Reagovat

To jsou...

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 5. listopadu 2016 v 21:45 | Reagovat

[10]: A tys to zjevně nečetla...

12 Heaven Heaven | Web | 6. listopadu 2016 v 15:27 | Reagovat

Hezky jsi to vystihla, musím s tebou souhlasit. Jakmile zaslechnu "ta dnešní doba" nebo "ta lepší mládež", už se mi otevírá kudla v pase. Nejspíš si připadají hrozně sečtěle a vyjímečky, když si hrají na sněhové vločky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama