>>Přestěhováno na tayloroviny.blogspot.com, povídky na ann-taylor-story.blogspot.com, blog.cz je zoufalý<<


Při rozvodu vás nikdo neobhajuje

21. března 2018 v 14:47 | Ann Taylor |  Právnické zajímavosti
Ať je sebedrsnější.

V minulém článku jsem už naznačila, že přestože z tohoto blogu mizí většina věcí, nehodlám ho úplně ukončovat a naopak mě láká znovu otevřít rubriku věnující se mému oboru, i když už do ní nebudou přibývat přednášky. Že bych do ní spíš umístila nějakou praktickou radu, protože k soudu nebo jiným institucím se můžete snadno dostat taky. Stačí říct. Nemusíte se s nikým ani soudit, třeba jen potřebujete upravit něco, co vám může upravit jen soud. Nebo se nemůžete dohodnout na rozdělení nemovitosti. A tak. A přestože to nedělám dlouho, už jsem se setkala se spoustou případů nepochopení nebo nejasností, kvůli kterým lidi vlastně neví, do čeho jdou.

Dnes proto krátce uvedu tři věci, které slýchám dost často, a dají se shrnout jako smotání trestního a civilního (občanského) řízení dohromady. Tedy motání obhajoby a právního zastoupení, motání žaloby a obžaloby a motání odsouzení a uložení povinnosti. Protože kolikrát slyším "a co když mě odsoudí mu to zaplatit všechno", nebo "a když mě bude někdo žalovat, budeš mě obahjovat" a podobně. Většinou lidé chápou obsah, ale mají totální guláš v pojmech a potom je komplikované i najít si správné informace, pokud nechtějí hned platit právníka. Jako že v mnoha případech to není třeba. Přitom to není těžké.


Žalobu a obžalobu už jsem jednou rozebírala v článku o špatně užívaných pojmech obecně. Ale neuškodí probrat to ještě jednou.

Žaloba
Může ji podat kdokoli kvůli čemukoli. Můžete žalovat zaplacení dluhu, podávat návrhy na rozvod, domáhat se, aby vám soused přestal způsobovat škodu, domáhat se náhrady škody, rozdělení spoluvlastnictví, neplatnosti smluv, existence nebo neexistence nějakého právního stavu či vztahu, úpravy nějakého právního stavu či vztahu atd. Žalovat může laicky řečeno člověk, společnost, instituce, a to jiného člověka, společnost, instituci. Prostě skoro kdokoli kohokoli. Vy jste pak buď žalobce nebo žalovaný, případně, pokud se to nejmenuje žaloba ale návrh, tak navrhovatel nebo odpůrce, nebo jen účastník, pokud se vás spor týká, ale nejste přímo aktér. Třeba když vaši rodiče podávají žádost o úpravu péče a výživného.

Obžaloba
Podává se pouze v trestních věcech a podává ji pouze státní zástupce. Neexistuje "strana obžalující" nebo žalobce, vždy jen státní zástupce, a vy jste obžalovaní. A vždycky jen pokud jde o spáchání trestného činu. Samozřejmě ještě můžete být poškozený, ale v trestním řízení to stále nejste vy, kdo podává obžalobu. Neexistuje "jen si mě zmlať a já tě zažaluju". Samozřejmě, můžete ho zažalovat ohledně náhrady škody, léčby a podobně, ale to je žaloba k civilnímu soudu, jak jsme probrali výše. Co se trestního řízení týče, toho, ve kterém jde o to, zda ho shledají vinným a dají mu trest, vy maximálně podáte trestní oznámení a o zbytek se starají jiné orgány. Vy můžete chtít informace a odškodnění, to jde i v trestním řízení, když ji uplatníte ještě na policii nebo při hlavním líčení. Ovšem nežalujete, nejste žádnou stranou v řízení. I když počítejte, že se škodou vás stejně s největší pravděpodobností pošlou k onomu civilnímu soudu, ať si ji řešíte extra.

To je myslím celkem jednoduché a odvozuje se od toho zbytek.

Obhajoba
O obhajobě se dá mluvit, jen pokud jste obžalovaní, tedy opět jen v trestním řízení. V některých případech obhájce mít nemusíte, v některých je povinný (nejčastěji jsou to případy, kdy vám hrozí víc než pět let, nebo nejste plně způsobilí), a když na něj nemáte a nevyberete si ho sami, soud se vám o něj postará. Něco jste provedli, tak vás obhajuje, a stará se, aby při objasňování vašeho činu a ukádání trestu neporušili vaše práva. A taky se vás z toho pokouší vysekat, ale to někdy zkrátka nejde. Třeba, když vám v krvi naměřili tolik, že se z toho protáčí panenky. Který vám tančí před očima.

Právní zástupce
V ostatních případech, kdy se soudíte, je pak ten, koho si vezmete na pomoc, váš právní zástupce. Zastupuje vás v právních věcech, to je ve zkratce řečeno ve styku se soudem, protistranou, případně dalšími institucemi, nejčastěji na základě vámi udělené plné moci. Takže když vy podáváte žalobu nebo někdo jiný podá žalobu na vás, nebo když potřebujete soudně něco upravit, nikdo vás neobhajuje a ve většině případů vás ani nemusí nikdo zastupovat. Pokud se na to cítíte, nebo je to něco jednoduchého, klidně můžete k soudu sami. Navíc váš zástupce nemusí být advokát. Dokonce to nemusí být ani právník. Prostě dáte plnou moc tomu, komu věříte, že vám pomůže. Leda byste psali dovolání, kasační nebo ústavní stížnost, tam už musíte požádat advokáta.

Takže i tohle je pochopitelné. Obhajuje se jen v trestním řízení, v ostatních případech máte svého právního zástupce, který vás zastupuje, ne obhajuje. Však jste neprovedli žádný trestný čin, tak nač vás hájit. Řešíte vzájemné konflikty, ne spáchání něčeho protiprávního. Protože trestní věc je to jenom, když se sčuchnete s trestním zákoníkem. Že nezaplatíte fakturu, nebo vás majitel zkouší vykopnout z bytu, není zločin, do kterého mluví stát "jménem republiky", ale civilní konflikt, který soud jako nestranná osoba řeší za vás, protože vy sami ho vyřešit nedokážete.

A i poslední věc s tímto úzce souvisí. Už jsem se totiž setkala s otázkou, co že může dotyčný udělat, pokud ho teď soud "odsoudí k zaplacení celého žalovaného dluhu". Nic, protože soud ho "neodsoudí".

Odsouzení
Soud odsuzuje jen v trestním řízení. Po vydání odsuzujícího rozsudku se z obžalovaného stane odsouzený. Poznáte to tak, že v tom rozsudku (nebo trestním příkazu, který je prakticky to samé, akorát stačilo krátké řízení) je doslova, že se dotyčný "odsuzuje k". Nikde jinde a nikdo jiný vás nemůže odsoudit (no, může vás morálně odsoudit kdo chce, ale to není právní otázka).

Uložení povinnosti/Rozhodnutí soudu
Jakmile ale někdo podal žalobu, vy se s někým soudíte, tedy to není trestní řízení, nemůžete být odsouzeni. Soud buď rozhodne o nějakém stavu (třeba že manželství se rozvádí, nebo že smlouva je neplatná), nebo vám uloží povinnost. Zaplatit, vyklidit, něco strpět, něco udělat. Může se to sice jmenovat rozsudek, ale není to totéž, co odsuzující rozsudek.

Takže si pamatujte. Když se zapletete do soudu kvůli financím, dětem, sousedům, hádkám, obchodům, smlouvám, manželům, účastník podává žalobu, vy si hledáte právního zástupce, a pokud to prohrajete, soud vám může uložit povinnost.
Ale pokud se zapletete do trestného činu a do hledáčku policie, státní zástupce podává obžalobu, vy si hledáte obhájce a soud vás odsoudí. Nu, doufejme, že jen pokud jste to udělali.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama