Má další tvorba:
Recenze filmu Temná věž
Třetí část fanfikce z CSI:Miami - Každému co jeho jest


>>Přestěhována na tayloroviny.blogspot.com, povídky na ann-taylor-story.blogspot.com, blog.cz je zoufalý<<


K tomu mi dopomáhej Bůh!

13. dubna 2018 v 10:11 | Ann Taylor |  Právnické zajímavosti
Docela mě pobavila otázka, kterou jsem našla a dokonce se s ní i osobně setkala, prý "na co se u soudu přísahá u nás" a "na co se pokládá ruka". A já si uvědomila, že se spousta lidí třeba už i ve škole naučí základy práva nebo procesu, ale ty každodenní drobnosti chodu soudní síně netuší, a to je kolikrát znervozňuje víc než samotná projednávaná věc. Takže proč si to neshrnout (alespoň co se týče civilního řízení, tedy zjednodušeně toho, kde jste s někým ve sporu a nejde o trestní věc, o kterém to teď bude).


Začneme vstupem do soudní síně. Pokud tam jdete jako účastník řízení, vstoupíte vždy. Stejně jako váš advokát - už minule jsme si řekli, že to nemusí být vždy advokát, ale pro zjednodušení tu budu používat advokát. Pokud jako svědek, sice vstoupit můžete, ale soud vás stejně vyzve, ať počkáte venku, než si vás zavolá. To proto, aby vás neovlivnilo, co před vaší výpovědí padne. Jakmile pak váš výslech skončí, můžete zůstat mezi veřejností nebo odejít. A pokud jako veřejnost (i pokud jste příbuzní některého účastníka, pořád jste veřejnost), taky můžete vstoupit, soud si vás nebude všímat, pokud se budete chovat slušně, a pouze, pokud by šlo o jednání s vyloučením veřejnosti, vás vyzve k odchodu. Zpátky pak budete moci přijít až leda na vyhlášení rozsudku, protože to je vždy veřejné. Potud celkem snadné. To, že byste měli být slušně oblečení, sundat si po vstupu čepici a že se v soudní síni nesmí jíst a pít, to snad nemusím zdůrazňovat.

Po vstupu se pak musíte někde usadit. Protože soudce už tam je, nikdo nevstává a nečeká na pokyn, ale musí si najít své místo.
Pro veřejnost jsou židle a lavice rozestavené čelem k soudci, účastníci sedí po stranách. Žalobce a jeho advokát po pravici soudce, žalovaný a jeho advokát po levici soudce. Pokud jde o věc, kde je na některé straně víc lidí než místa, tak se to řeší operativně, ale obecně to platí takto. A pokud jste tam sami a nemáte zkušenosti, nic se nestane, pokud se soudce zeptáte. Nebo pokud si chvilku utřizujete, kam si vlastně máte sednout. Já, která má odjakživa problémy s pravou a levou, taky chvilku nejdřív zkoumám, která ruka soudce je pravá. A nebo choďte dovnitř jako poslední a pak uvidíte, které místo na vás zbude.

Pak začne jednání. To vždycky zahajuje soud, poučí strany o tom, o čem ze zákona musí, zeptá se, zda nemají námitky proti osobě soudce a podobně a předá slovo žalobci, aby přednesl, o co to vlastně půjde. Přestože už to všichni ví. A pak dál sám řídí, co se bude dít, jak bude probíhat dokazování, komu bude dávat slovo a zkrátka probíhá samotné jednání. Právě v téhle fázi může vyslýchat účastníky a svědky.

Nikdo z nich přitom u nás na nic nepřísahá, ani nepokládá ruku na žádné knížky. Soud vždy poučí dotyčného, že má vypovídat pravdivě a že pokud bude lhát, může mu hrozit postih. Jediné, co na to dotyčný pak řekne, zda poučení rozuměl. A v případě takového obžalovaného v trestním procesu by to ani nedávalo smysl, že by přísahal, že bude "mluvit pravdu a nic než pravdu". Protože obžalovaný může na svou obhajobu lhát, dokud nikoho křivě neobviní. Nesmí lhát jeho obhájce, alespoň ne vědomě, ale obžalovaný klidně. Ono pokud je vinen a chce se z toho vysekat, jinak by to ani nešlo. Přísahám, vona na ten nůž pětkrát upadla sama!

Také bývají zmatky v soudním tělocviku, kdy lidé často neví kdy sedět a stát. Pokud jste se jenom přišli podívat jako veřejnost, je to jednoduché. Potichu sedíte a stoupnete si jen na vyhlášení rozsudku - a to pozor, jen výroku, jakmile soudce začne číst nebo vysvětlovat odůvodnění, opět už se sedí, ale k tomu obvykle i vyzve. Pokud jste účastník, tak totéž, s tím, že obecně byste měli vstát pokaždé, když mluvíte. Někdy ale soud probíhá ve více neformálním duchu a soudce vám třeba sám řekne, že nemusíte vstávat. Nebo když se těžko pohybujete, stačí se jen zeptat, jestli můžete zůstat sedět.

S tím pak souvisí i to, že lidé zblblí ze seriálů očekávají, že pokud jdou jako svědek k soudu, budou stát skoro v kleci, mluvit do mikrofonu, všechno se bude nahrávat a zapisovatelka bude datlovat do počítače. Je fakt, že budete stát u stolku proti soudci, ale já osobně jsem ještě nezažila mikrofony v provozu. A taky tam v drtivé většině případů neseděla žádná zapisovatelka, ale soudce držel diktafon a vždycky do něj po chvilce přediktoval, co padlo. A taky se snadno může stát, že vás bude neustále brzdit, že mluvíte moc rychle a nestíhá si dělat poznámky. To bylo zvlášť otravné v jedné věci, kdy nestíhal ani mě ani zástupkyni protistrany, trošku se to kvůli tomu protáhlo a diktovat mu bezprostřední reakci jako ve škole po kouskách věty nebylo nic moc. No, vyhráli jsme to, ale stejně.

A přestože možnost udělovat pokuty za nepřístojné chování existuje, opravdu nelítají pětkrát za jedno jednání. Ještě jsem ji nezažila, i když menší hádku už jsem tam párkrát proseděla. Stejně tak soudci nemlátí kladívkem do stolu, a pokud už tam nějaká veřejnost bude, půjde leda tak o jednoho nebo dva příbuzné účastníků, maximálně pár studentů práv. Narvaná soudní síň může být akorát při velkém, mediálně zajímavém případu, a v tom snad nikdy figurovat nebudete. Já na takovém byla jednou jako veřejnost, a i tak to proběhlo v klidu, takže ani žádné drsné uklidňování veřejnosti jsem nikdy nezažila. Maximálně upozornění, že přestože jsou ve věci zainteresovaní, nemají se radit s účastníky, protože sami účastníky nejsou. Ostatně je na soudci, jak to povede, kam až nechá přítomné zajít, jestli je nijak nemírní a nechá se je zhádat, nebo je nenechá mluvit bez vyzvání, a každý má jinou toleranci a také vyzařuje jinou míru autority. Ostatně, zažila jsem i soudce, který toho namluvil víc než obě strany dohromady (a to je i vyslýchal), skákal jim do řeči, často nenechal doříct větu, a i když atmosféra při jeho jednání byla dost uvolněná, taky to nebylo nejlepší.

Jo a důležité je ještě oslovování. Soudci, advokáti a jiní lidé od práva ví, jak se mají vzájemně oslovovat. Ti ostatní pak někdy mohou zkusit vytasit "vaši ctihodnost" podle amerických filmů. Ne, nedělejte to. Pokud tam sedí jen jeden, je to samosoudce/kyně, pokud senát, je to předseda/kyně a přísedící. Vůbec nic se ale nestane, když budete všem říkat pane soudce/soudkyně, nebo ideálně pane předsedo, paní předsedkyně. Neříkejte doktorko a doktore, jednak je to nevhodné a jednak to nemusí být doktor (minimálně je to magistr, maximálně kdo ví), a ani nepoužívejte žádné jiné filmové tituly. Někdo by to mohl přejít s humorem, někoho by to mohlo urazit s domněnkou, že si děláte srandu. Přestože jste to třeba mysleli zcela vážně.
 


Komentáře

1 singleandfabulous singleandfabulous | Web | 13. dubna 2018 v 14:19 | Reagovat

Já u soudu teda byla jednou na základce při exkurzi a potom dvakrát když jsem pracovala v novinách. Tehdy jsem měla kapku nahnáno, protože všudybyl kolega tvrdil, že mě může soudce nechat vyhodit, jelikož mi sukně končí u kolen a ne pod koleny... Nakonec to bylo úplně v klidu, dokonce jsem tam viděla některé novináře podstatně více odhalené, dost možná to soudce kvůli letním teplotám neřešil :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. dubna 2018 v 17:53 | Reagovat

[1]: Udělat to může, ale bohužel plno lidí na to kašle nebo rovnou vůbec netuší co je formální oblečení, a když pak jedna strana přijde v šortkách co mu končí skoro ještě na zadku (přestože je to obézní chlap), a soudce to asi moc nechce komplikovat odročením kvůli tomu, že mu účastník přišel oblečenej tak, že se na to nedá koukat, tak vyhazovat ze stejnýho důvodu veřejnost už by bylo pokrytecký :D Ale sukni u kolen by asi řešil jenom někdo, kdo na tom až přehnaně bazíruje, jako jo, jsou i takoví, kteří člověka napomenou, že co si sundavá to sako, přestože je horko, ale to je fakt naprostý minimum :D

3 Lucka Lucka | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 17:03 | Reagovat

Já jsem u soudu nikdy nebyla, ale tohle je dobrá průprava, kdyby k tomu došlo. :-D Mám tak nějak zažitou tu filmovou americkou verzi a je pravdou, že u nás jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Díky za osvětlení! :-)

4 J.R. J.R. | Web | 19. dubna 2018 v 10:00 | Reagovat

[3]: Musím souhlasit :)

5 Matthias Matthias | 19. dubna 2018 v 10:36 | Reagovat

Státní soudy sere pes

www.kniha.urza.cz

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 19. dubna 2018 v 16:09 | Reagovat

[5]:Asi je to možný, ale jinak postoj soudů k psům moc neznám ;)

7 slunecnyden slunecnyden | Web | 19. dubna 2018 v 17:57 | Reagovat

Pěkná exkurse do soudní síně.

8 stuprum stuprum | Web | 19. dubna 2018 v 18:29 | Reagovat

Vy všichni nevěřící... skončíte na rožni.. na věky věkův. :)

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 18:37 | Reagovat

Díky za výborné informace. Popravdě, takovéhle nahlédnutí do soudní síně mi jako zkušenost docela postačuje. Ještě pozdravit všechny ctihodné doktory a magistry a rychle pryč! :-)

10 alpos alpos | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 22:34 | Reagovat

Děkuji za zajímavé a užitečné poučení. Přesto pevně doufám, že k soudu nikdy nebudu muset jít. Trochu mě překvapilo, že obžalovaný může "beztrestně" lhát, ale ono mu to stejně většinou neprojde, že...:-)

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. dubna 2018 v 8:16 | Reagovat

[10]: Projde neprojde... to nevím, ale na tom je v podstatě to všechno postavené. Udělal jste to? Neudělal. - Pokud to udělal, tak lže. Ale je to jeho obhajoba a nějak si nedokážu představit, že by bylo trestné, když tvrdí, že to neudělal. Že to udělal mu musí prokázat, a ocenění, že nelže, je v tom, že se přihlíží, pokud se přizná dobrovolně :)

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 21. dubna 2018 v 13:11 | Reagovat

Obávám se, že dnes soudní proces více zkreslují pořady televize Barrandov než americké detektivní seriály.

Zajímavý článek, děkuji za něj :)

13 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 18:06 | Reagovat

Zajímávý článek, ale studovat bych to na škole nemohla. :-)

14 thebedlam thebedlam | 22. dubna 2018 v 19:30 | Reagovat

[12]: Americké seriály nic moc nezkreslují, jen odpovídají víc americké realitě než té české, lidi na to ale často zapomínají,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama