Má další tvorba:
Recenze filmu Temná věž
Třetí část fanfikce z CSI:Miami - Každému co jeho jest


>>Přestěhována na tayloroviny.blogspot.com, povídky na ann-taylor-story.blogspot.com, blog.cz je zoufalý<<


Vyhraju soud a ty mi ho zaplatíš!

26. června 2018 v 14:57 | Ann Taylor |  Právnické zajímavosti
Se celkem často říká. Je celkem rozšířené povědomí o tom, že "když vyhraju soud, ty, protistrano, mi zaplatíš, co mě to stálo". A někdy to může takhle vyjít. Často to ale pravda není, a přestože vám soud třeba přizná plnou náhradu nákladů řízení (nemusí, pokud nebude výsledek zcela takový, jak jste navrhovali, může vám přiznat jen část), zdaleka to nebude stačit na úhradu všeho, co jste utratili. A to nemluvím o případech, kdy se náhrada nepřiznává, jako třeba když se soudíte o děti. Jakto?


To je jednoduché. Jedna věc je soudní poplatek, který vám nakonec má protistrana hradit v plné výši. Pokud se náhrada nákladů přiznává. Druhá ale náklady právního zastoupení. Pokud platíte svému advokátovi, buďto podle advokátního tarifu, což je vyhláška č. 177/1996 Sb., která určuje výši odměny za jeden právní úkon podle toho, o co se soudíte, nebo podle smluvní odměny, kterou si určuje sám a která obecně není ničím omezená. Jenže soud, když rozhoduje o náhradě nákladů řízení, rozhoduje vždycky podle advokátního tarifu. I kdybyste si najali někoho, kdo bere deset tisíc za hodinu.

Samozřejmě je možné, že i tak vám to vyjde. Zejména, když jde o jednoduché věci. Třeba když vám někdo nezaplatil fakturu a celé řízení ignoruje, což se stává. Napsat předžalobní upomínku a návrh na vydání platebního rozkazu je v takovém případě otázka chvilky, soudní jednání se nekoná, protistrana se nebrání a pro zjednodušení budeme brát tu verzi, že po rozhodnutí soudu dluh zaplatí. Reálně to tak advokátovi nezabere moc času a může se stát, že podle tarifu, který čas vůbec nezohledňuje a vychází jenom z částky, o kterou se soudíte (nebo sám určuje z jaké částky se to má vypočítat, když se nesoudíte o peníze), vám dokonce má na nákladech zaplatit víc, než jste reálně vydali.

Příkladem. Advokát si účtuje dva tisíce za hodinu (a neplatí DPH, ať je to jednodušší). Vy chcete z někoho vyrazit deset tisíc za dodávku zboží. Advokát pošle upomínku, protistrana nereaguje. Advokát napíše návrh, soud vydá platební rozkaz bez jednání. Protistrana zaplatí. Advokát tomu celkově věnoval třeba necelou hodinu, takže zaplatíte méně než dva tisíce. Podle tarifu ale vaše náklady řízení, které má protistrana nahradit, činily 4.650,-, protože počítá se dvěma úkony za plnou odměnu (tj. návrh a vždy se jako úkon počítá i převzetí zastoupení), jedním za poloviční (tj. předžalobní upomínka) a režijním paušálem, což jsou vždycky 300,- za úkon a spadají tam náklady na poštu, telefon a podobně. Takže vám to pokryje advokáta a ještě vám zbude. A pokud nezaplatí bez exekuce, je to obdobné kolečko jednou, akorát tam neurčuje náklady soud, ale pokud jste si vybrali exekutora, tak exekutor. Ani jednoho přitom nezajímá, že reálné náklady byly míň než poloviční.

Jenže tak to zdaleka není vždy. Stačí, aby se lehce změnila nějaká okolnost. Advokát měl vyšší smluvní odměnu. Projít a připravit celou věc mu trvalo déle, protože to není jednoduché a jasné. Konalo se jednání, kde tvrdli hodinu a půl. Šlo o něco tak právně zamotaného, že potřeboval důkladně prostudovat několik předpisů nebo dokonce přizvat dalšího odborníka. Náklady naskakují, jenže advokátní tarif tohle nijak nezohledňuje. Jen při mimořádné obtížnosti, a tam toho zase tolik nespadá. Opět si to uvedeme na příkladu.

Zase se soudíte o deset tisíc. Zase advokát sepíše upomínku a žalobu, tentokrát ale nejde vydat platební rozkaz, takže se koná jedno jednání, pro zjednodušení ve městě, kde má advokát kancelář, abychom nepřipočítávali cestovné. Vydá se rozsudek, protistrana se nebrání a zaplatí. Nyní vám soud přizná náhradu nákladů ve výši 6.450,-
Jenže advokát měl odměnu dva tisíce za hodinu a ta věc byla komplikovaná. Než se vůbec pustil do žaloby, hodinu a půl hledal, podle čeho postupovat, jak to zažalovat a podpůrné argumenty z judikatury. Třičtvrtě hodiny připravoval upomínku a žalobu. A hodinu trvalo jednání. To už máme tři a půl hodiny, což je 7.000, které zaplatíte. A ten rozdíl 550 vám nikdo nevrátí. Soud totiž nezajímá, jak dlouho se advokát připravoval, nezajímá ho, jak dlouho všechno psal, zajímá ho jen počet úkonů, které odpovídají úkonům uvedeným v tarifu, a že vám šlo o 10.000.

Je tedy třeba si uvědomit, že přiznávaná náhrada nákladů řízení nemá za účel, aby ten, kdo prohrál, uhradil úplně všechno, co vítěz vynaložil. Je to příspěvek pro vítěze, a jestli to pokryje veškeré náklady, jestli mu dokonce zbude něco navíc, nebo jestli to nestačí a on bude nakonec fakticky ještě tratit (třeba smutný je, když se z banality o pár korun rozvine spor, který je několikanásobně dražší pro obě strany, než kdyby to nechaly plavat), to záleží čistě na tom, o co se soudí, jak moc je to složité a jakou odměnu si dohodne s advokátem. A jestli vůbec nějaké právní zastoupení, náklady na což by mu měla protistrana nahradit, má.

Ale nezoufejte, pokud nemáte žádné prostředky. Vždycky můžete požádat o osvobození od soudního poplatku (soudy to moc nerady dělají) a ustanovení právního zástupce, a pokud jste v trestním maléru takovém, že je nutná obhajoba, bude vám někdo přidělen. Náklady potom nenesete.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama